Zespół ekspertów
Nasz zespół to serce wydawnictwa. Składa się z wybitnych przyrodników, utalentowanych ilustratorów przyrody, naukowców i fotografów, którzy z pasją i profesjonalizmem oddają piękno natury. Ich wiedza, doświadczenie i umiejętności gwarantują, że każda publikacja jest nie tylko dopracowana pod względem merytorycznym, ale również estetycznym.

Absolwentka wydziału polonistycznego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ukończenia studiów współpracuje z różnymi mediami, agencjami reklamowymi i wydawnictwami w zakresie copywritingu, redakcji i korekty tekstów. Należała bądź należy do redakcji następujących pism: „Wprost”, „Nie” i „Wiedza i Życie”. Przez kilka lat była etatowym pracownikiem Domu Wydawniczego Rebis, po czym nawiązała współpracę m.in. z Wydawnictwem Literackim, wydawnictwami Wysoki Zamek, Melanż, Instytut Pamięci Narodowej czy Prószyński Media.
Redaguje książki o różnej tematyce, od poradników psychologicznych po tytuły popularnonaukowe, od serii dziecięcych po beletrystykę. Praca w czasopismach nauczyła ją elastyczności i śledzenia najnowszych wydarzeń ekonomiczno-politycznych czy doniesień ze świata nauki. Dlatego w swoim portfolio ma zarówno analizy doktorskie sytuacji politycznej w dwudziestoleciu międzywojennym, kryminały, beletrystykę noblistów, jak i najnowsze książki o terraformowaniu Marsa.
Od kilku lat (jako Baba w krzakach) fotografuje przyrodę, zwłaszcza faunę, i sporo czasu spędza w terenie, poznając zwyczaje różnych gatunków zwierząt. Nie ogranicza się tylko do Polski, gdyż interesują ją ogólnie zmiany w środowisku i sposoby adaptacji do nich ptaków i ssaków. Dlatego sama mówi o sobie, że uprawia fotografię środowiskową.

Współzałożycielka wydawnictwa, redaktorka, koordynatorka, odpowiada za stronę językową publikacji i skład. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła studia licencjackie z filologii angielskiej oraz studia podyplomowe z tłumaczeń specjalistycznych i poświadczonych.
Po kilkunastu latach pracy jako nauczycielka języków polskiego i angielskiego założyła własną działalność, dzięki czemu od 2018 r. realizuje swoją pasję związaną z doskonaleniem tekstu, zarówno jeśli chodzi o korektę, redakcję, jak i tłumaczenia. Doświadczenie zdobyte podczas kilkuletniej współpracy z różnymi wydawnictwami, a także z agencją tłumaczeń, wykorzystuje, współtworząc wydawnictwo Natura Libri. Dba o stronę językową publikacji, prowadząc je od autora do druku.
Od zawsze ceni bliskość natury i podziwianie jej piękna. Pracując zawodowo nad tekstami, dba o ich jakość. Teraz łączy te dwie pasje, współtworząc wydawnictwo. Stara się znaleźć czas na czytanie dla przyjemności, przy dobrej muzyce lub podczas krótszych i dłuższych podróży, bo każdą wolną chwilę spędza z rodziną blisko natury, najczęściej – w lesie, górach, na rowerze czy nartach.

Z wykształcenia archeolożka, z krótkim epizodem studiów na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilkanaście lat pracowała jako edukatorka muzealna. Prowadziła lekcje muzealne i warsztaty dla różnych grup wiekowych oraz osób ze specjalnymi potrzebami, a także liczne wykłady dla uniwersytetów trzeciego wieku. Dzięki tym doświadczeniom wie, jak ważne jest różnicowanie języka i środków przekazu – w zależności od potrzeb odbiorców i odbiorczyń. Autorka dwóch przewodników audiodeskrypcyjnych dla dzieci, przygotowanych dla Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, z którym była związana przez 7 lat.
Obecnie jest rzeczniczką prasową Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Często gości w radiu i telewizji, gdzie opowiada nie tylko o ptakach, ale także o przyrodzie i zagrożeniach dla niej. Jej artykuły pojawiają się w portalach internetowych. Członkini redakcji kwartalnika „Ptaki”, wydawanego przez OTOP, a także autorka artykułów w tymże czasopiśmie i na stronie internetowej OTOP.
Zafascynowana ptakami w kulturze i pochodzeniem łacińskich nazw gatunków. Kocha góry i bagna. Lubi niespieszne wędrówki z dala od popularnych szlaków. Czasem fotografuje.

Doktor nauk biologicznych, ornitolog. Od ukończenia studiów na kierunku biologia Uniwersytetu Wrocławskiego pracownik naukowy w Parku Narodowym Gór Stołowych, potem specjalista ds. ochrony przyrody i Natury 2000. Aktywny członek wielu organizacji proekologicznych, w tym Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Fundacji Dla Przyrody. Honorowy obywatel Rzeczpospolitej Ptasiej oraz Wolontariusz Roku OTOP.
W swojej aktywności badawczej skupia się głównie na sowach. Prowadził wiele ekspertyz ornitologicznych na terenie całego kraju, głównie w parkach narodowych i obszarach Natura 2000, a także w Turcji i Rumunii oraz badania w Ekwadorze. Od ponad 30 lat obrączkuje ptaki. Promuje bezpieczną dla ludzi i nieszkodliwą dla przyrody linową wspinaczkę drzewną, a także etyczną fotografię. Autor ponad 130 publikacji, w tym książkowych, dotyczących głównie ptaków oraz ssaków. Obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Wiedza i Życie” i kwartalnikiem OTOP „Ptaki”.
Lubi piesze wędrówki, jazdę rowerem i pływanie kajakiem. Muzyka towarzyszy mu codziennie. Fotografuje i nagrywa głosy przyrody. Lubi dalekie podróże, a szczególną miłością darzy Azję. Udziela się w wielu projektach nauki obywatelskiej. Swoją aktywnością dzieli się np. na stronach:
http://rmikusek.pl/
youtube.com/@rmikusek
xeno-canto.org/contributor/BLMSIUFTFU

Pasjonat przyrody od ponad 30 lat. Urodzony w stolicy Gór Świętokrzyskich, od wczesnego dzieciństwa spędzał każdą wolną chwilę na wędrówkach po najdzikszych zakamarkach Krainy Świętokrzyskiej, podpatrując głównie ptaki. Od skończenia studiów biologicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracuje na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS jako przyrodnik i nauczyciel akademicki w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody.
Specjalizuje się w badaniu ekologii zagrożonych, słabo poznanych i skrytych gatunków ptaków. Autor lub współautor ponad 100 prac naukowych oraz popularnonaukowych. Jego ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest poznawanie, pieszo lub na rowerze, najdalszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym zakątków Lubelszczyzny.
Lubi kuchnię indyjską, prozę Harukiego Murakamiego, muzykę filmową skomponowaną przez nieodżałowanego Jamesa Hornera oraz podpatrywanie życia ptaków w tropikach.

Autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Specjalizuje się w tematyce przyrodniczej. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży, m.in. „Teleranek”, „Wkoło Natury”, „Król Zwierząt”, „Sówka”, „Leśne zwyczaje”, „Magazyn Przyrodniczy”, oraz dla widzów dorosłych – „Animals”, „Dzika Polska”, „Przyroda i Ludzie”. Stały współpracownik programu „Dzień Dobry TVN”.
Prowadzi kanał na YouTube „Marcin z lasu” oraz wideoblog na Facebooku pod własnym imieniem i nazwiskiem. Autor książek „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach”, „Przyrodyjki”, „Puszcza”, „Plotki o zwierzętach dementuje Marcin Kostrzyński”.
Wielokrotnie wyróżniany za swoją działalność, m.in. za filmy z cyklu „Dzika Polska” wraz z innymi twórcami otrzymał Nagrodę Popularyzator Nauki, Puchar Prezydenta RP, GRAND PRIX na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie w 2008 roku oraz GRAND PRIX X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM. Otrzymał nagrodę Popularyzator nauki przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zdobywca Medalu Polskiej Niezapominajki 2017, Pozytywki Dzień Dobry TVN 2018, Nagrody Esencja Natury 2018.

Pomysłodawca i współzałożyciel wydawnictwa, dba o jego wizerunek, jakość i rozwój. Odpowiada również za stronę graficzną i skład publikacji. Absolwent studiów magisterskich na kierunku ochrony środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Przyroda, ornitologia i fotografia przyrodnicza od zawsze stanowiły jego pasję. Dlatego postanowił wykorzystać zdobyte przez lata pracy doświadczenie zawodowe i kompetencje związane z zarządzaniem projektami, komunikacją oraz marketingiem do stworzenia wydawnictwa, a wcześniej Fundację dla Przyrody.
Jako prezes Fundacji dla Przyrody aktywnie angażuje się w działania związane z czynną ochroną i edukacją przyrodniczą, tworząc i koordynując takie projekty jak Wędrówki Lubelskich Żurawi i Festiwal Przyrody. Wspierając edukację najmłodszych, tworzył materiały, ulotki i tablice promujące wiedzę przyrodniczą. Dało to impuls do założenia wydawnictwa, aby szerzyć wiedzę i budzić miłość do przyrody.
Wolny czas spędza, podróżując z rodziną, odkrywając dzikie zakątki Polski i świata, a także filmując i fotografując przyrodę.

Urodzony wewnątrz dzikiego regionu wschodniej Polski – Polesia Podlaskiego. To właśnie bliskie sąsiedztwo tak niezwykłych pod względem przyrodniczym miejsc stanowiło dla niego źródło inspiracji i pozwoliło rozwijać pasję obcowania z dziką przyrodą. Niezliczone godziny spędził na obserwacji, tropieniu i fotografowaniu zwierząt. Cierpliwe podglądanie dzikiej przyrody pozwoliło mu uzyskać obszerną wiedzę z dziedziny anatomii i behawioru wielu gatunków zwierząt.
Od najmłodszych lat swoje doświadczenia i emocje przyrodnicze przenosił na prace plastyczne. Jako cel postawił sobie rysowanie przyrody w sposób jak najbardziej realistyczny. Kontynuując edukację przyrodniczą, ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie jako zawodowy rysownik, przyrodnik i ekspert kontynuuje swoje pasje w pracy zawodowej. W 2017 r. otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Wildlife Artist of the Year”, a jego rysunek zająca wystawiany był w London Mall Galleries. W latach 2005–2019 jego prace prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w siedzibach parków narodowych.
W wolnych chwilach dłubie przy starych samochodach i uczy się fechtunku.